Blog biznesowy: gotowe spółki zoo w Warszawie, które są na sprzedaż, do rejestracji lub do zakładania spółek!

ROLA KSZTAŁCENIA

Kształcenie kadr jest kolejnym składnikiem imperatywnej strategii i powinno zostać uwzględnione w każdym projekcie, jest ono bowiem najmniej kosztownym sposobem zapewnienia rozwoju przedsiębiorstwa, zwiększenia wydajności i polepszenia jakości produkowanych towarów. Obecnie wszystkie większe przedsiębiorstwa inwestują w kształcenie poważne środki, sięgające często 3% zysku. Takie firmy jak BAYER, IBM, ALCATEL CIT, MC DONNEL DOUGLAS od dawna zrozumiały, że podniesienie kwalifikacji nie przynosi korzyści jedynie pracownikowi, lecz całemu przedsiębiorstwu.

W podejściu do zagadnienia kształcenia menedżer musi wykazać się zdolnością przewidywania, w jego rękach bowiem pozostaje określenie charakteru dokształcania (wewnątrz lub zewnątrz przedsiębiorstwa) i oczekiwanego poziomu wiedzy. Wiele zależy także od przeprowadzonej przez niego rekrutacji kandydatów. Kształcenie rozpatrywane w perspektywie dynamicznej jest taką samą inwestycją jak modernizacja, rozwój czy wprowadzanie nowej technologii. Jego celem nie jest bowiem jedynie doskonalenie pewnych umiejętności technicznych, ale także wzmocnienie więzi grupowej, potrzeby współuczestnictwa, zrozumienia celów nadrzędnych przedsiębiorstwa oraz techniki zarządzania i komunikowania. Tak pomyślane kształcenie kadr zwrócone jest ku przyszłości i ułatwia kierowanie ludźmi oraz ich karierami zawodowymi.

Konieczność zrozumienia wymogów strategicznych narzuca się każdemu szefowi przedsiębiorstwa. Nie może on koncentrować się jedynie na sprawach swojej firmy. Wzmożona czujność w odniesieniu do otoczenia ekonomicznego pozwala wcześnie wykryć czyhające zagrożenia czy sprzyjające okoliczności i spożytkować je dla zwiększenia rentowności i trwałości firmy.

Działalność ekonomiczna nic przynosi nigdy efektów trwałych. Po fazie rozwoju następuje okres kryzysu bądź recesji. Adaptacja do zmieniających się warunków jest obowiązkiem menedżera. Jego inteligencja i jasność umysłu nie są wystarczającym atutem w tej grze. Muszą im towarzyszyć inne środki i narzędzia ułatwiające sprostanie pojawiającym się wyzwaniom.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.