Blog biznesowy: gotowe spółki zoo w Warszawie, które są na sprzedaż, do rejestracji lub do zakładania spółek!

Jak rozpoznać dobrego menedżera cz. II

Po piąte, trzeba zastanowić się nad tym, czy dalszy rozwój firmy należy powiązać z dotychczas już prowadzoną działalnością, czy też z nowym przedmiotem działania? Dylemat ten jest pytaniem o zakres działalności firmy. Pojawia się on zwykle wtedy, gdy dotychczasowy przedmiot działalności w coraz mniejszym stopniu spełnia oczekiwania odbiorców. Może się to wiązać z kurczeniem się rynku, spowodowanym jego znacznymi zmianami, np. technologicznymi, konkurencyjnymi czy też związanymi z cyklem życia produktu. W tym znaczeniu pojawi się naturalne pytanie o zmianę lub rozszerzenie dotychczasowego przedmiotu działalności.

Po szóste wreszcie musimy odpowiedzieć sobie na pytania, czy w swej wizji firmy stawiamy bardziej na jej dalszy rozwój, czy też na jej stabilizację i utrzymanie określonej pozycji rynkowej? Problem taki staje przed wieloma firmami, zwłaszcza malej i średniej skali. Ich właściciele lub menedżerowie dochodzą bowiem do punktu, w którym należy zdecydować, czy firma powinna się dalej rozwijać („orientacja na wzrost”), czy też raczej utrzymać zdobyte już pozycje rynkowe i myśleć o stabilizacji („orientacja zachowawcza”).

Na końcu należy rozstrzygnąć, czy celem firmy jest działanie w otoczeniu rynkowym o ograniczonym ryzyku, czy też prowadzenie działalności w warunkach charakteryzujących się podwyższonym ryzykiem. Jest to pytanie o zakres dopuszczalnego ryzyka. Pamiętajmy, iż menedżer to osoba ponosząca ryzyko umiarkowane.

Zaprezentowane przykłady par celów strategicznych ukazują możliwe kierunki wyboru. Wybór określonych celów oraz strategii należy jednak do firmy. Trzeba być w pełni świadomym tego, w jakim kierunku ma się rozwijać firma. Nie można zostawiać tego kluczowego wyboru „losowi”. Firma sama musi rozstrzygnąć, które cele są dla niej najważniejsze i jak chce nimi pokierować.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.