Blog biznesowy: gotowe spółki zoo w Warszawie, które są na sprzedaż, do rejestracji lub do zakładania spółek!

Ryzyko ponoszone przez przywódców w sferze kosztów

Przywódca w sferze kosztów jest w ciągłym napięciu związanym z koniecznością obrony swej pozycji. Oznacza to, że musi on inwestować w nowoczesne wyposażenie, bezwzględnie wyzbywać się przestarzałych składników majątkowych, opierać się pokusie rozszerzenia asortymentu wyrobów oraz być przygotowanym na pojawienie się udoskonaleń technicznych. W żaden sposób nie można uważać, że obniżki kosztów wynikają w sposób automatyczny z dużych obrotów ani też, że można cieszyć się korzyściami płynącymi z efektu skali bez pełnienia stałego nadzoru nad tymi sprawami. Można przytoczyć kilka zagrożeń, których należy się wystrzegać:

– osiągnięcia techniki, które przekreślają wartość istniejących inwestycji oraz tajników produkcji i technologii,

– nowi konkurenci lub naśladowcy, którzy uzyskują taką samą przewagę w sferze kosztów w wyniku kopiowania działalności przywódców oraz inwestowania w nowoczesne wyposażenie,

– przeoczenie konieczności dokonania zmian wyrobu lub rynku ze względu na nadmierne zaabsorbowanie kwestią kosztów,

– inflacja kosztowa, która wpływa na pogorszenie zdolności przedsiębiorstwa do utrzymywania odpowiednio dużej rozpiętości cen. Jest ona niezbędna, aby skompensować oddziaływanie wartości przedsiębiorstw konkurentów – wyrażającej się w postaci majątku produkcyjnego, reputacji i wyrobionych stosunków handlowych – lub innych korzyści płynących z różnicowania.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.